Založ si blog

Poznajme, ako nás dostihne naše vlastné zlé jednanie

Zlý skutok! Niet snáď na zemi človeka, ktorý by sa ním nezaťažil. A tento zlý skutok, spôsobený či už myšlienkou, citom, slovom, alebo viditeľným, hmotným činom, zlý skutok na akejkoľvek zo spomínaných úrovní musí priniesť každému, kto sa ním previnil, celkom zákonite zodpovedajúci, a teda nie iný, ako opäť zlý spätný účinok.

Aby sme odstránili pretrvávajúcu ľahkomyseľnosť v tejto oblasti a otriasli naivným presvedčením, že sa snáď niekomu predsa len podarí beztrestne uniknúť pôsobeniu Zákonitostí vo stvorení, pozrime sa spoločne na putovanie jedného zlého činu po cestách nášho stvorenia.

Bude však azda lepšie, ak nezostaneme iba vo všeobecnej rovine, ale povieme si o celkom konkrétnom čine. Ako príklad si teda vezmime vnútorné prechovávanie a intenzívne živenie nemravných myšlienok. Môže to však byť, ako už bolo povedané, i akákoľvek iná zlá myšlienka, zlý cit, zlé slovo, alebo čin. Stále pôjde o jeden a ten istý dej, ktorý si podrobne opíšeme.

Ako teda všetko prebehne? Duchovné dôsledky našej nečistej myšlienky vyletia, podobne ako vystrelený šíp, na svoju dráhu stvorením, aby počas letu deštrukčne pôsobili na svoje okolie a zároveň ku sebe priťahovali všetky rovnorodé formy, s ktorými prídu cestou do styku.

A keďže všetko vo vesmíre sa vracia späť ku svojmu východisku, čo naznačuje, už aj pozemskej vede známa teória zakrivenia časopriestoru, po určitom čase sa onen letiaci jedovatý šíp, alebo skôr bumerang vráti späť, aby bolestne zasiahol svojho vlastného pôvodcu. Avšak sila tohto zásahu bude ešte znásobená negatívnymi účinkami rovnorodých foriem, ktoré boli k pôvodnej základnej forme, pritiahnuté počas jej putovania stvorením. Čo zasejeme – to aj zožneme! Keď sme ale zasiali zrnko – zožneme celý klas.

Už naši predkovia vraveli: „Ako sa z hory volá, tak sa z hory ozýva!“ Alebo: „Božie mlyny melú pomaly, ale isto!“ No a moderným spôsobom je možné povedať: „Aká bola akcia, taká bude reakcia!“

Pre každého z ľudí sú Zákonmi stvorenia neustále a neúnavne tkané nitky jeho vlastného osudu. Osudu, ktorý z hľadiska konkrétneho zlého činu, i keď je to iba myšlienka, nemôže byť a ani v nijakom prípade nebude priaznivý. Spätný účinok sa prejaví buď fyzickou chorobou, nejakou osobnou, alebo rodinnou tragédiou, nehodou, či iným spôsobom. Nemožno mu však uniknúť dokonca ani vlastnou smrťou, ako sa mnohí naivne domnievajú, pretože spravodlivý úder zasahuje s rovnakou silou a presnosťou i všetkých, ktorí sa, opustiac pozemské telo, ocitli v takzvaných záhrobných oblastiach. Pred spravodlivosťou Pána, reprezentovanou účinkami Zákonov vo stvorení niet úniku!

Pre úplnosť však treba zdôrazniť, že všemúdrosť Tvorcu univerza poskytuje predsa len istú možnosť vyhnúť sa nepriaznivým dôsledkom popísaného Zákona spätného pôsobenia. Tou možnosťou je polepšenie, alebo inak povedané, nastúpenie cesty dobrého chcenia.

V tomto prípade sa bude potom všetko odvíjať úplne inak. Onen čas, od spôsobenia zlého činu, až po návrat jeho spätných účinkov, možno totiž celkom oprávnene nazvať časom milosti. Lebo ak si človek v tomto období uvedomí negativitu ním spôsobeného činu, ak sa vynasnaží všetko napraviť, ako je to len možné, ak vzbudí vo svojej duši pevné predsavzatie už nikdy viacej nekonať podobným spôsobom, ak sa teda rozhodne pre cestu trvalého, dobrého chcenia, stane sa takýto človek vnútorne úplne iným, než akým bol v čase vykonania zlého činu.

A táto jeho vnútorná inakosť, čiže inorodosť, vytvorí nepreklenuteľnú bariéru, ktorá eliminuje, alebo úplne odrazí prichádzajúci nepriaznivý spätný účinok. Všetko už potom záleží iba na sile dobrého chcenia dotyčného. Ak u neho ide o naozaj hlbokú vnútornú zmenu a úprimný prerod smerom k dobru, nebude sa mať vracajúci zlý spätný účinok, z hľadiska pôsobenia Zákona rovnorodosti vôbec o čo zachytiť a skĺzne iba po povrchu bez toho, že by spôsobil nejakú škodu.

Ak ale dobré chcenie a zmena k lepšiemu nie je až taká intenzívna, sila spätného úderu síce prelomí tento slabší ochranný val, ktorý ale úder do určitej miery predsa len zoslabí, takže negatívne účinky budú omnoho menšie.

Keď ale človek nevyužije zmienený čas milosti a zostane rovnaký, aký bol v čase činu, jeho vnútorná rovnorodosť s vracajúcim sa spätným pôsobením priam pritiahne ničím netlmený, otvorený úder spätných účinkov.

Je však veľa ľudí, ktorí o podobných veciach nechcú vôbec nič počuť a majú pre ne iba pohrdlivý úsmev. Ale práve oni by určite ihneď nastúpili cestu dobrého chcenia, keby mohli vnímať, ako sa ku mnohým z nich nezadržateľne rúti dráhami stvorenia spätný úder, ktorý láme každú pýchu a zráža človeka na kolená. Na kolená, do prachu a neraz až na samý pokraj zúfalstva, aby si uvedomil v bolesti samým sebou spôsobenej, že malý pozemský človiečik je príliš nepatrný na to, aby sa odvažoval rúhavo stavať proti svojmu Tvorcovi a jeho samočinným, neúplatným Zákonom vo stvorení.

Ale najsmutnejšie je, že by všetko mohlo vyzerať úplne inak. Lebo po rovnakých dráhach, prinášajúcich ľuďom dneška iba spúšť, by ku nám mohlo plynúť šťastie, radosť a povznesenie. Ak by sme totiž vedome konali, a teda siali svojimi slovami, myšlienkami a jednaním iba dobro, účinky Zákonov stvorenia by nás museli doslova zavaliť šťastím.

No a na koniec snáď treba ešte podotknúť, že v tomto článku bol prezentovaný len vecný opis Zákonitého diania vo stvorení, prekračujúci hranice všetkého toho, čo dnes ľudia nazývajú náboženstvami. Zákony stvorenia totiž presahujú tieto, ľuďmi umelo vytvorené hranice a pôsobia na všetkých úplne rovnako a bez rozdielu. Nech už ide o katolíkov, evanjelikov, budhistov, moslimov, alebo o takzvaných neveriacich, či materialistov.

Určené všetkým budúcim bezrukým a beznohým

15.04.2024

Tento text bude pomerne drsným opisom toho, čo nás všetkých čaká a čo nikoho neminie. Jeho účelom je, aby sme zostali ušetrení prichádzajúceho drsného zásahu do našej osobnosti. Aby sme sa mu vyhli a aby sme mu unikli. Dokázať to však môžeme len vtedy, keď pre to niečo urobíme. Keď duchovne napneme všetky sily a odstránime svoje chyby, hriechy a nedostatky, na ktoré [...]

Životná nutnosť ozdravenia spoločnosti!

11.04.2024

Určite by nebolo nutné hovoriť o ozdravení spoločnosti, ak by všetko vôkol nás bolo v úplnom poriadku. Ale skutočnosť, že tomu tak ani zďaleka nie je, môžeme dennodenne vidieť a prežívať. Áno, naša spoločnosť sa nám musí nevyhnutne, a to aj pri veľmi povrchnom pozorovaní, javiť ako organizmus, zmietaný mnohými chorobami. Avšak predsa len medzi nami existujú [...]

Nie sme zvieratá! A prečo tak myslíme, konáme a žijeme?

08.04.2024

Človek je človek a zviera je zviera. To je každému jasné. Je však tragické, ak človek, ktorý by mal stáť vyššie, žije, tvorí, rozmýšľa, správa sa a funguje na základe princípu, prevzatého zo zvieracieho sveta. Je to princíp boja! Na základe neho vyhráva silnejší, rýchlejší a úspešnejší. Tento princíp je užitočný vo svete zvierat a prírody, pretože zaručuje [...]

vojna na Ukrajiny, Černihiv

ONLINE: Rutte: Niektoré štáty sedia na hromadách Patriotov. Kúpme ich pre Ukrajinu

18.04.2024 06:00, aktualizované: 06:23

EÚ by mala Ukrajine urgentne poskytnúť protivzdušnú obranu a urýchliť a zintenzívniť vojenskú pomoc vrátane delostreleckých nábojov a rakiet.

Fiala

VIDEO: Fiala si myslí, že slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu Česko asi nevyužije

18.04.2024 06:00

Slovenská vláda sa nepripojila k iniciatíve Prahy, keď sa kabinet Petra Fialu usiluje nakúpiť delostrelecké granáty pre Ukrajinu.

Fico, Danko, Pellegrini

Boj o post šéfa NR SR. Bude Ficova stratégia účinná? Smer vyhrá tak či tak, SNS tlačí a Hlas čaká test

18.04.2024 06:00

Od pôvodných personálnych požiadaviek nakoniec SNS upustila, no staré rany otvorila oficiálne neobsadená stolička predsedu parlamentu, ktorú Danko požaduje od vzniku koalície. A chce ju znova.

obria lavička, Muráň

Park s megasochami je v Muráni absolútnou novinkou. Nechýbajú v ňom ani živé zvieratá

18.04.2024 06:00

Tony vážiace nadrozmerné sochy obrov, velikánska lavička s parádnym výhľadom či živé lamy pripomínajúce plyšové hračky. Tieto atrakcie sa nachádzajú v areáli pri obci Muráň.

milansupa

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 149
Celková čítanosť: 219219x
Priemerná čítanosť článkov: 1471x

Autor blogu