Založ si blog

Čo je v dnešnej dobe zo všetkého najdôležitejšie?

Kto má oči vidí, ako všetko okolo nás pomaly kolabuje. Najskôr prišla pandémia a spolu s ňou najrozličnejšie obmedzenia slobody v podobe pandemických opatrení. Momentálne prežívame prestávku, ale na jeseň sa očakáva opätovný návrat vírusu i opatrení.

A aby sme sa dovtedy nenudili, prišla vojna na Ukrajine a spolu s ňou drakonické sankcie proti Rusku. Boli prijímané ďalšie a ďalšie balíčky sankcií v snahe čo najviac poškodiť ruskú ekonomiku. Vodcovia Európskej únie a architekti protiruských sankcií však akosi zabudli zobrať na zreteľ prostú ľudovú múdrosť, upozorňujúcu na to, že kto druhému jamu kope, sám do nej spadne.

A tak Európska únia intenzívne kope jamu Rusku svojimi sankciami, ale do vykopanej jamy padá jej vlastné obyvateľstvo, ožobračované infláciou ako dôsledkom týchto sankcií. Rastú ceny ropy, plynu, elektriky, a tým pádom potravín a všetkého ostatného. Svet, aký sme poznali pred pandémiou doslova kolabuje, a ako kľúčová a zásadná otázka vyvstáva, prečo sme sa dostali do takejto situácie? Čo ju spôsobilo a čo ju vyvolalo?

To, čo sa v súčasnosti deje na zemi nezapríčinil nikto iný, iba my sami! Je to dôsledok všetkého nášho predchádzajúceho jednania, myslenia a hodnôt, za ktorými sme išli a v ktoré sme verili.

Keď mnohí znalí ľudia ešte pred pandémiou hovorili o nesprávnom hodnotovom smerovaní našej spoločnosti i celej civilizácie, ignorovalo sa to a nebralo sa to na zreteľ. Ale pretože sa to vytrvalo ignorovalo, prišlo nakoniec niečo, na základe čoho musíme pochopiť doterajšiu nesprávnosť nášho myslenia, nášho jednania a i našich hodnôt, ale už nie na základe slovných upozornení. Prišlo niečo, čo sa nás každého bytostne dotýka a my to musíme prežívať na vlastnej koži. Slová a upozornenia sme ignorovali, ale súčasné dianie už ignorovať nemožno. Musíme ho prežívať!

Musíme ho prežívať ako dôsledok nášho predchádzajúceho chybného jednania. Takto funguje tvrdá škola života. Ak si totiž niekto nechce dať povedať, narazí hlavou na múr a buď utrpí škodu, alebo sa zabije.

Ak chceme, aby sme zo zlej situácie, v ktorej sa dnes nachádzame, našli nejaké pozitívne východisko, nezostáva nám nič iné, ako poznať, prečo sme sa do takejto situácie dostali a zmeniť to. Ak to nezmeníme, bude sa všetko stále viac komplikovať a zamotávať, až to nakoniec môže dospieť k nejakému obrovskému nešťastiu.

V čom konkrétne sme teda chybovali až do takej miery, že to spôsobilo to, čo prežívame, a ak to nezmeníme, zlé a negatívne prežívanie sa bude stále stupňovať?

Súčasná neradostná a budúca ešte neradostnejšia situácia na zemi je výsledkom našej rozumovo materialistickej orientácie. Všetko, čo dnes ľudia robia je vymyslené a vykalkulované rozumom, s cieľom priniesť čo najväčší materiálny prospech a zisk. V tomto vnútornom hodnotovom naladení dnes žije celá civilizácia. A dnešné dianie je toho dôsledkom. Je toho katastrofálnym dôsledkom, s tendenciu stať sa ešte horším a smerovať až k tomu najhoršiemu.

Aby sme to zmenili, musíme zmeniť svoju nesprávnu, rozumovo materialistickú orientáciu. Z ľudí rozumu a matérie sa musia stať ľudia ducha. Ľudia duchovnej hodnotovej orientácie, postavenej na prvé miesto. Súčasné neradostné prežívanie nás totiž učí tomu, že snaha jedine o veci materiálne, snaha o peniaze, majetky, moc, alebo slávu je niečo podradné, čo prináša zlo a nešťastie. Ak sa chceme dopracovať k šťastiu a harmónii, musíme začať preferovať to, čo nie je podradné. To, čo je naozaj hodné ľudskej bytosti. A to sú jednoznačne hodnoty ducha!

Hodnotou ducha je princíp spravodlivosti a jeho dodržiavanie, stojace vyššie, ako peniaze, majetky, moc a sláva.

Hodnotou ducha je úcta a ohľaduplnosť k blížnemu, stojaca vyššie, ako peniaze, majetky, moc a sláva.

Hodnotou ducha je vnútorná čistota a ušľachtilosť, stojaca vyššie, ako peniaze, majetky, moc a sláva.

Hodnotou ducha je snaha o poznanie pravého zmyslu vlastného bytia a snaha o jeho naplňovanie.

Zmysel života spočíva v tom, že sme kedysi ako nevedomé duchovné deti vstúpili do hmotnosti, aby sme v nej ako v škole dozreli v duchovne zrelé osobnosti, plne rozvinuté vo všetkých cnostiach. A aby sme sa ako takto zrelé duchovné bytosti mohli vrátiť naspäť do ríše Ducha.

Zmyslom života je teda naše dosiahnutie opätovného návratu do kráľovstva nebeského. Kto sa o to neusiluje a snaží sa len o materiálne hodnoty, premrháva a premárňuje svoj súčasný pozemský život. A pretože dnes na zemi prebieha veľká očista, premárňuje i celé svoje bytie a speje k zatrateniu.

A jednou zo základných a elementárnych hodnôt ducha je láska a úcta k Pánovi. Mali by sme milovať Pána celým svojim srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou tak, ako o tom hovoril Kristus. Mali by sme svoju lásku k nemu postaviť vysoko nad všetky ostatné hodnoty tak, ako nám to odporúča prvé prikázanie.

Ako sa ale má láska k Stvoriteľovi prejavovať v každodennom živote?

Tak, že ho budeme žiť Pánovi ku cti. Tak, že všetkými svojimi činmi, všetkou svojou prácou a každým svojim dychom budeme uctievať dobrotivého Stvoriteľa všetkého. Tak, že sa budeme snažiť prostredníctvom rozvíjania cností stať hodní svojho veľkého, čistého, spravodlivého, láskavého a dobrotivého Otca.

Jeho odrazom a obrazom sa máme stať. Potom sa stane náš život pravým uctievaním Stvoriteľa. Tak sa uzatvorí požehnaný kolobeh prúdenia lásky medzi nami a Stvoriteľom, v ktorom lásku, prúdiacu od Stvoriteľa, budeme Pánovi vracať naspäť prostredníctvom nášho čistého a spravodlivého života, nasmerovaného k Nemu.

Keby ľudia nášho sveta žili v takomto vnútornom naladení, so stopercentnou istotou by sme dnes neprežívali to, čo prežívame, a čo ešte budeme musieť prežívať.

Dnešné letné obdobie je obdobím relatívneho pokoja, v ktorom na nás nedoliehajú nijaké, slobodu výrazne obmedzujúce pandemické opatrenia. Je to však len oddychový čas a mal by byť využitý na to, aby sme sa už konečne výrazným, vyššie spomínaným spôsobom posunuli smerom k duchovnému vzostupu a ak duchovnému obrodeniu.

Ak ale tento darovaný čas relatívneho pokoja nebude správne využitý a bude iba opäť beznádejne premrhaný na veci druhoradé a nepodstatné, prídu, ba už sú nachystané ďalšie silné údery, ako nevyhnutné dôsledky našej duchovnej ľahostajnosti, aby nás zrazili na kolená, a aby sme sa v prežívaní enormnej negativity začali konečne prebúdzať zo svojej zhubnej, ľudskej bytosti nehodnej, duchovnej ľahostajnosti.

O utrpení, jeho zmysle a o tom, ako sa ho vyvarovať

01.06.2023

Predstavte si obrázok ťažko postihnutého novorodenca a pod ním nápis: Jemu právo na život odňaté nebolo! Takzvaní materialistickí humanisti a zástancovia interrupcií, apelujúc na city ľudí, chceli takýmto drsným spôsobom vyjadriť, že predsa len existujú prípady, kedy by bolo omnoho humánnejšie, aby sa určitý ľudský jedinec radšej nebol vôbec nenarodil. Áno, [...]

Mal naozaj Stvoriteľ v pláne smrť svojho Syna na kríži?

22.05.2023

Otázka: „Keby smrť Krista nebola Stvoriteľom plánovaná, prečo by napríklad prorok Izaiáš o nej hovoril už niekoľko storočí predtým? Veď celý Starý Zákon smeruje k smrti na kríži, všetko sú to predobrazy Krista. Za odpustenie hriechov sa predsa vždy konala obeť. Vždy musela byť preliata krv nejakého zvieraťa, ale nikdy to nebola obeť dokonalá. Dokonalou obetou [...]

Viditeľný, ale nevidený princíp zrkadlenia. Smrteľne vážne!

19.05.2023

Pozeráme, ale nevidíme! Nevidíme a nechceme vidieť, že okolitý svet a dianie v ňom odzrkadľuje to, akí my sami vnútorne sme. Keby sme videli, vnímali a neboli slepí, mohli by sme v prírodnom dianí i v spoločenskom dianí spoznať sami seba. Mohli by sme v nich uvidieť svoju vlastnú tvár. Mohli by sme v nich poznať pravdu o vlastnej osobnosti. Pravdu bez falše, sebaklamu a seba [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

milansupa

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 92722x
Priemerná čítanosť článkov: 1344x

Autor blogu