Založ si blog

Čo nám chce povedať extrémne sucho? Duchovná symbolika

Tento text vznikol ako reakcia na správy o extrémnom suchu v Európe. V Taliansku je napríklad také sucho, aké nebolo už niekoľko desaťročí. Hrozí, že farmári prídu o úrodu a všetka ich doterajšia práca a investície vyjdu navnivoč. I najbohatšie talianske mesto Miláno je nútené robiť úsporné opatrenia. Jedným z nich je napríklad vypnutie všetkých fontán.

Na Slovensku, najmä na strednom a východnom, už poriadne nepršalo od jesene, čo spôsobuje dlhodobý deficit vlahy v pôde. Doposiaľ ešte ani raz nebola zem úplne premočená. Preto sa očakáva iba podpriemerná úroda obilnín.

Vo všeobecnosti sa má za to, že je to dôsledok klimatických zmien, vyvolaných ľudskou priemyselnou činnosťou a spaľovaním fosílnych palív. To je však iba časť pravdy. Chýbajúcou a nepoznanou druhou časťou pravdy sú duchovné príčiny tohto stavu, a z nich vyplývajúca duchovná symbolika, o ktorej budeme hovoriť.

A budeme o nej hovoriť preto, lebo zmenu k lepšiemu nemôžu priniesť iba čisto klimatické opatrenia, čím ale nie je povedané, že nie sú potrebné. Sú potrebné, ale to nestačí! Musí sa začať pracovať i na poznaní duchovných príčin tohto stavu a na ich odstránení.

Kto chce pochopiť duchovné príčiny katastrofálneho sucha a jeho symboliku, musí si uvedomiť, že nič, čo sa deje v prírode, nie je náhoda. Všetko vonkajšie prírodné dianie je dôsledne riadené vedomou inteligenciou, stojacou v jeho pozadí. Táto inteligencia riadi chod prírody v súlade s Vôľou Stvoriteľa. V súlade s duchovnými zákonmi, činnými v jeho stvorení. A preto všetko, čo sa deje v prírode, predstavuje určitý obraz a odraz duchovného stavu obyvateľstva našej planéty. Prírodné dianie v jeho pozitivite, ale aj v jeho negativite, je vždy určitým nastavením zrkadla tomu, akí my sami vnútorne a duchovne sme.

Pre lepšie pochopenie tejto súvislosti si uveďme slová starozákonného, biblického Hospodina, ktorý povedal, že ak budú ľudia žiť podľa jeho Vôle, bude prichádzať dážď v pravý čas a ich polia vydajú bohatú úrodu. Ak ale nebudú žiť podľa jeho Vôle, dážď nepríde a polia nevydajú žiadnu úrodu. Preto sa naši predkovia modlili za dážď vždy, keď bolo sucho. A nielen modlili! Robili i pokánie! To znamená, že išli do seba a snažili sa poznať, v čom prekračujú Vôľu Najvyššieho. A zároveň sa to snažili zmeniť a napraviť. Toto je správny prístup, a takto by to malo fungovať aj dnes.

Ak v súčasnosti sužuje Európu extrémne sucho a dlhodobý deficit vlahy v pôde je tak obrovský, že zem je úplne vyprahnutá, nie je to nič iného, ako dokonalá symbolika absolútne duchovne vyprahnutej európskej civilizácie.

Príroda nám nastavuje zrkadlo, aby sme v ňom uvideli svoju vlastnú tvár. Aby sme poznali, akí sme. Že sme bytosti katastrofálne duchovne vyprahnuté. Že sme bytosti s extrémnym deficitom duchovnosti. Bytosti, ktoré živoria na zemi, ako rastliny pri dlhodobom suchu.

Pretože ignorujeme veci duchovné a nezaujímame sa o ne, pretože nepoznáme skutočný zmysel nášho života, ktorý je duchovný a spočíva v našom smerovaní do ríše Ducha prostredníctvom rozvíjania cností, pre toto všetko, pre všetky tieto hriechy proti Duchu a Bohu neprichádza dážď v pravý čas a zem odmieta vydať úrodu.

Toto nám chce povedať sucho! Neprihovára sa nám slovami, ale prežívaním. V prežití to máme pochopiť a uvedomiť si to! Vedomá inteligencia, riadiacia všetko dianie v prírode, sa nám takýmto spôsobom snaží otvoriť oči a prebudiť nás z našej katastrofálnej duchovnej vyprahnutosti, ktorá môže nakoniec skončiť až našou duchovnou smrťou.

A symbolika ďalej pokračuje. Aby rastliny na poliach celkom nevyschli a úplne nezahynuli, prichádza dážď. Prichádza živá voda zhora! Prichádza požehnanie zhora! Dar dažďa umožňuje rastlinám i celej prírode ďalší život a ďalšie trvanie.

Presne tak isto je to aj s ľuďmi a s celou našou civilizáciou. Len to, čo prichádza Zhora vo forme hodnôt a hodnotového systému Ducha, môže osviežiť a nechať rozkvitnúť našu civilizáciu. Môže jej darovať život a umožniť ďalšie trvanie.

Bez tohto požehnania, prichádzajúceho Zhora, v ignorovaní a nerešpektovaní hodnôt Ducha, kráčame cestou k neslávnemu koncu a k svojej záhube. Lebo presne tak, ako nijaké rastlinstvo na zemi nemôže prežiť bez požehnania dažďa, prichádzajúceho zhora, ani naša civilizácia i konkrétni ľudia ako jednotlivci nie sú schopní prežiť bez požehnania hodnôt Ducha, prichádzajúcich Zhora. Len absorbovaním takéhoto „dažďa“ zostane naša civilizácia svieža a bude prekvitať. Bez neho však bude vysychať, chradnúť a nakoniec zahynie.

Lebo dážď je život a jeho pokračovanie. Sucho a vyprahnutosť je smrť a záhuba. Dážď je tiež nádej, že všetko zlé je možné napraviť, a že to, čomu hrozila záhuba, môže znovu ožiť a rozkvitnúť.

Toto nám svojou vlastnou rečou, vo forme prežívania, hovorí príroda okolo nás. Nastavuje nám zrkadlo, aby sme v ňom v podobe katastrofálneho sucha uvideli vlastnú duchovnú vyprahnutosť.

Ale zároveň nám dáva nádej! Nádej, že ak dokážeme svoje duše, srdcia i mysle otvoriť požehnaniu, prichádzajúcemu Zhora vo forme hodnotového systému Ducha, môže každý jednotlivec, ktorý sa tomu otvorí, nádherne rozkvitnúť. Rozkvitnúť a priniesť dobré ovocie. Dobré ovocie, ako nevyhnutný dôsledok svojho poctivého úsilia o dosiahovanie duchovných hodnôt, akými je spravodlivosť, čestnosť, čistota, dobrota, alebo úcta k blížnym. Nemáme o nich len hovoriť tak, ako nehovorí príroda, ale máme ich žiť tak, ako nás práve prostredníctvom prežívania oslovuje príroda.

Ovocia dobra je na zemi preto taký nedostatok, lebo sa vyprahnuté ľudské duše uzatvárajú pred hodnotami Ducha. Odmietajú prijať ich požehnanie, ignorujú ich, nerozvíjajú ich, a preto sú čoraz vyprahnutejšie a smerujú ku skaze. K úplnému vyschnutiu.

Ak totiž miera deficitu vlahy rastliny prekročí kritickú hranicu, už niet záchrany. Už sa stane len to, čo je neodvratné, aj keby prišiel dážď. Už totiž bude neskoro! U ľudí to znamená prekročenie kritickej hranice miery ich duchovnosti, za ktorou nasleduje už len smerovanie k duchovnej záhube osobnosti.

Ak ale ešte v rastline drieme život a miera deficitu vlahy v nej neprekročila kritickú hranicu, má stále nádej Má stále nádej prijať dážď, absorbovať ho, vyrásť, rozkvitnúť a priniesť úrodu.

Túto nádej má dnes na na zemi ešte veľa ľudí, v ktorých duchovné vyprahnutie neprekročilo kritickú hranicu. Ešte v nich pretrváva život ducha! Naliehavo však potrebuje zavlažiť a osviežiť. A to je možné jedine prostredníctvom prijatia, rozvíjania a žitia hodnôt Ducha, prichádzajúcich Zhora na našu zem podobne, ako požehnanie dážďa.

Nestraťme túto nádej!

Grál! Čo je to? Akú má funkciu? A prečo to treba vedieť?

10.06.2024

Ľudia musia ísť vo vývoji dopredu. Musia rozvíjať svoje poznanie, pretože inak by sme ešte stále žili v jaskyniach. To sa týka aj oblasti duchovnej. Aj tu je nutný nepretržitý vývoj. Ďalším nutným vývojovým krokom vpred je poznanie pojmu Grál a základných súvislostí s ním spojených. Čo je to teda vlastne Grál, ktorý má zásadný vplyv na budúci osud každého z [...]

Čo sa s nami deje po smrti?

06.06.2024

Bez znalosti jednotlivých úrovní stvorenia nemôžeme správne pochopiť, čo sa s nami deje po pozemskej smrti. Človek pochádza z duchovnej ríše. V nej, ako nevedomý duchovný zárodok prejavil túžbu po seba uvedomení. Aby mohol sebauvedomenie nadobudnúť, musel zostúpiť do školy života, ktorou je hmotnosť. Hmotnosť delíme na jemnú a hrubú. Hrubá hmotnosť je tá naša [...]

Útoky zla z myšlienkového sveta! Majme sa na pozore!

02.06.2024

Blíži sa koniec ľudského sveta v tej podobe, akú sme poznali po tisícročia. Že to raz príde, bolo predpovedané už dávnymi prorokmi. Napriek celým stáročiam času na to, aby sme sa pripravili, kráčajú ľudia v ústrety tomuto zlomovému dianiu úplne nepripravení. Kvôli všeobecnej trestuhodnej nepripravenosti smerujeme k veľkým prírodným a spoločenským otrasom, ktoré [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

milansupa

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 165
Celková čítanosť: 249446x
Priemerná čítanosť článkov: 1512x

Autor blogu